Strzelba Mossberg

Strzelba Mossberg 590 – strzelba powtarzalna konstrukcji amerykańskiej. Zaprojektowana i skonstruowana została przez firmę O.F. Mossberg & Sons, głównie do użytku armii oraz jednostek policji. Broń została stworzona w połowie lat 70. XX wieku na podstawie wcześniejszego modelu – strzelby Mossberg 500.

Mossberg 590 to broń powtarzalna z zamkiem blokowo-ślizgowym ryglowana ryglem wahliwym. Jej przeładowanie odbywa się poprzez ruch łożem (pump action). Broń posiada mechanizm uderzeniowy z kurkiem zakrytym. Strzelba zasilana jest nabojem 12/76, zasilanie odbywa się z umieszczonego równolegle pod lufą stałego magazynka rurowego o pojemności 6 lub 9 naboi, w zależności od wersji. W celu zmniejszenia masy zastosowano łoże wykonane z tworzywa sztucznego oraz wykonane z tworzywa sztucznego czółenko jak i kolbę stałą z szyjką wyprofilowaną w chwyt pistoletowy. Niektóre egzemplarze produkowane na rynek cywilny posiadają kolbę i czółenko wykonane z drewna. Bezpiecznik znajduje się na komorze zamkowej przed szyjką kolby. Broń posiada stałe mechaniczne przyrządy celownicze ustawione na 35 m.

Obecnie przedsiębiorstwo Mossberg produkuje i sprzedaje blisko dwadzieścia odmian strzelby. Nazwy dostępnych wersji 590 (w języku angielskim):

Special Purpose Shotgun 590 – Special Purpose 9 Shot
590A1 Adjustable 6 Shot
590A1 6 Shot
Special Purpose Shotgun 500 – Persudaer/Cruiser 6 Shot
590A1 Compact 6 Shot
590A1 Mariner 6 Shot
590A1 Adjustable 9 Shot
590A1 9 Shot
590A1 SPX 9 Shot
Każda z nich posiada przynajmniej jeden wariant, które różnią się od siebie długością, wagą, rodzajem materiału z jakiego jest wykonana broń czy pojemnością magazynka.